A doua victorie consecutivă în deplasare: UTA Arad – Gaz Metan Mediaș 1-3

de: Ring Radio
0 Comentarii

Gaz Metan s-a descătușat în Liga I și a obținut o nouă victorie în deplasare, a doua consecutivă, scor 3-1, luni seara pe terenul formației UTA Arad. Gaz Metan a reușit să deschidă scorul la Arad în minutul 23. Dumitru Cardoso a fost lansat foarte bine în partea stângă de Ronaldo Deaconu, a intrat în careul de 16 metri, a șutat, portarul Florin Iacob a respins, mingea i-a revenit lui Dumitru Cardoso care l-a driblat pe Alexandru Benga și a înscris simplu cu latul. În minutul 32, gaziștii și-au dublat avantajul. Ronaldo Deaconu a executat foarte bine o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri și a dus scorul la 2-0. UTA a reușit să reducă din diferență în minutul 37, atunci când portarul Alexandru Buzbuchi nu a reușit să respingă așa cum trebuie șutul lui Vlad Morar din careul de 16 metri, iar mingea a ajuns în poartă. Formația gazdă a avut șansa egalării în minutul 66, atunci când Octavian Ursu a trimis peste transversală de la opt-nouă metri. Căpitanul Dumitru Cardoso a ieșit apoi din nou la rampă. În minutul 81, acesta a fost deschis foarte bine pe partea stângă, a intrat în careul de 16 metri și a finalizat la colțul lung cu un șut fără speranță pentru portarul arădenilor. Peste alte două minute, Vlad Morar a avut șansa de a reduce din diferență dar șutul său a trecut pe lângă poartă. Ze Manuel a înscris și el dar golul a fost anulat pentru off-side, iar în prelungiri Alexandru Buzbuchi a scos cu piciorul șutul lui Octavian Ursu. Etapa viitoare, medieșenii joacă pe teren propriu cu FCSB.