FC Hermannstadt a retrogradat din Liga I

de: Ring Radio
0 Comentarii

FC Hermannstadt a retrogradat în Liga a doua după înfrângerea de aseară, 1-2, cu CS Mioveni, pe terenul Gazului Metan. Prima repriză a partidei a fost marcată de cele două cartonașe galbene primite de Răzvan Dâlbea, golul lui Yazalde și o ocazie mare a argeșenilor aproape de finalul primelor 45 de minute. FC Hermannstadt a primit o lovitură grea în minutul 6, când Răzvan Dâlbea a primit al doilea cartonaș galben după ce i-a aplicat un cot lui Șerban, iar arbitrul Horațiu Feșnic l-a eliminat, după ce cu 3 minute mai devreme îi arătase primul “galben”. Sibienii au reușit să deschidă scorul în minutul 21. Mayoral a dat o pasă excelentă în interiorul careului, iar Yazalde a reușit să deschisă scorul. În minutul 42, Mioveni a cerut lovitură de la 11 metri după ce șutul lui Coșereanu a fost respins din interiorul careului de către Claudiu Belu Iordache. Repriza a doua nu a adus nimic în primele 20 de minute. Sibienii s-au apărat exact, iar argeșenii nu au îndrăznit foarte mult. Au fost momentele în care s-a văzut foarte clar diferența mare între primele două ligi de fotbal din țara noastră. În minutul 67, CS Mioveni a avut o ocazie importantă, când șutul lui Bogdan Rusu a trecut puțin pe lângă bara din stânga a porții apărate de Cristiano Figuiredo. Mioveni a egalat în minutul 71. Italianul Massaro a șutat din afara careului, balonul a fost deviat de Viera, iar portarul sibienilor nu a putut evita golul. FC Hermannstadt a avut o oportunitate în minutul 79. Centrarea lui Petrișor Petrescu din lovitură liberă a fost reluată cu capul de Scarlatache, însă mingea s-a dus destul de mult pe lângă poarta lui Iustin Popescu. FC Hermannstadt a primit lovitura de grație în minutul 83, când Bogdan Rusu a scăpat spre poarta sibienilor, portarul Cristiano Figueiredo a ieșit în afara careului și a respins cu mâna și a fost eliminat de arbitrul Horațiu Feșnic. Panait a înscris în prelungiri pentru Mioveni, gol care a consfințit retrogradarea sibienilor.